Bezpieczeństwo a latanie

Bezpieczeństwo a latanie

Bezpieczeństwo a latanie

Możliwość komentowania Bezpieczeństwo a latanie została wyłączona

Kiedy sto dziesięć lat temu sprytni Wilbur i Orville Wright odbyli swój pionierski lot, nikt nie podejrzewał, że zaczyna się nowa era w historii ludzi. Oto ludzka istotna wzbiła się w nieboskłon, osiągając wielkie marzenia milionów. Później rozwój technologiczny potoczył się gwałtownie – w trakcie pierwszej wojny światowej samoloty stały się po raz pierwszy sprzętem do walki. W następnych dziesięcioleciach maszyna do lotu była ciągle udoskonalana, kolejne modele osiągały głośne rekordy. W czasie powojennym rozwinięto technologię odrzutową, która zastąpiła benzynę w maszynach. pół stulecia po pionierskim locie Armstrong postawił stopę na Księżycu.

Dziś lot to generalnie najlepszy środek transportu. Na dodatek nic nie może osiągnąć szybkości, z jaką leci samolot. Dlatego rzesze ludzi na całym globie wykorzystuje ten środek transportu. Na pewno każdy z was widział kiedyś w TV okropne materiały filmowe z miejsc katastrof lotniczych.

Wszyscy Polacy doznali wielkiego wstrząsu, kiedy w Rosji runął na ziemię samolot z masą prominentnych osobistości z polskiej polityki. Takie emocje mogą podsuwać lęk, że lot jest czymś niebezpiecznych. A to błąd – według analityków samolot jest najbezpieczniejszym medium transportu. To fakt, że jak samolot spada, to mało kto ma szansę ujść z życiem, lecz takie rzeczy występują relatywnie rzadko. To nie lot jest największym zagrożeniem, lecz auto. Na polskich trasach co roku giną tysiące ludzi, a tragedie lotnicze występują niezwykle rzadko.

Oprócz tego technologia tak dynamicznie się rozwinęła, że lot teraz jest silnie bezpieczny. Właściwie zdaje się, że najmocniej podróży powietrznej boją się ludzie, którzy lecą pierwszy raz. Po pierwszym przelocie obawa zwykle mija – tak zresztą pewnie mieli genialni bracia Wright, którzy ponad wiek temu skonstruowali maszynę zmieniającą świat. Na dobre!

Related Posts

Back to Top